Blagostanje ili well-being
Wellbeing (blagostanje) je stanje zdravlja, sreće i motivacije. Želimo da naši zaposleni, kandidati i druge zainteresovane strane imaju pozitivnu percepciju blagostanja u JYSKu. Wellbeing obuhvata oblasti kao što su ravnoteža između privatnog i poslovnog života, fleksibilnost na poslu i mentalno zdravlje.
Pregled svih radionica:
Prehrambene navike pod pritiskom: Stres, emocije i medijski uticaj na ishranu
Obradićemo važne teme vezane za ishranu i psihološke faktore koji utiču na nju. Prvo ćemo istražiti uticaj stresa na prehrambene navike i kako stres menja naše izbore hrane. Zatim ćemo se baviti emocionalnim prejedanjem, odnosno kako emocije mogu izazvati prekomerno konzumiranje hrane. Posebnu pažnju posvetićemo psihološkim faktorima poput perfekcionizma, niskog samopoštovanja i društvenih pritisaka koji doprinose poremećajima ishrane.
Obradićemo i neurobiološke osnove žudnje za hranom, proučavajući ulogu mozga i neurotransmitera u regulaciji apetita.Takođe, istražićemo kako mediji i društvene mreže utiču na percepciju tela i poremećaje ishrane. Na kraju, naučićemo tehnike za upravljanje apetitom i kontrolu porcija, kao i kako emocije utiču na naše prehrambene izbore.
Predavač: Vladimir Ilić
Prof. dr Vladimir Ilić je fiziolog, Doktor nauka iz oblasti humane lokomocije i Član je Evropskog udruženja za kliničku ishranu i metabolizam.
U nameri da pruži alternativu tradicionalnim metodama lečenja koje uključuju prekomernu upotrebu medikamenata kreirao je program koji se dokazao kao učinkovit u lečenju metaboličkih i hormonalnih poremećaja.
Autor je više od 100 naučnih radova među kojima su neki objavljeni u najprestižnijim međunarodnim časopisima iz oblasti medicine, ishrane i sporta, kao što su Nature Medicine, Clinical Nutrition i Scientific Reports.
Sa grupom eminentnih evropskih naučnika učestvovao u razvoju sofisticiranih medicinskih uređaja poput bioničke proteze za nogu i telemetrijskog EKG-a.
Pogledajte snimak predavanja
Traženje sebe i svog identiteta, 29. oktobra i 5. novembra u 13:30h (online)
Da bismo došli do svog identiteta, moramo da dovedemo u pitanje određena uverenja. Na predavanju se bavimo o najčešćim uverenjima koja se javljaju kod ljudi i koja nas sputavaju u svakodnevnici i ometaju u životu i napretku. Uvodni deo predstavlja priču kako uverenja nastaju, mehanizam stvaranja i automatizam po kojem deluju. Nakon toga slede 22 uverenja koja se kod nas najčešće javljaju. Detaljno prolazimo svako, uz primere iz života, psihoterapijske prakse i uz objašnjenje svakog od njih.
Predavanje se završava sa tehnikama kako da se uverenja dovedu u pitanje, kako da se promene i kako da čovek pronađe samog sebe i sopstvene snage. Zato kao domaći svima ostavljamo i vežbu vezanu za snage.
Predavač: Marko Jovašević
Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u oktobru 2011. godine.
U tom periodu su ga zanimale i tajne menadžmenta, pa je sledeće godine završio specijalističke akademske studije i dobio zvanje magistra – specijaliste mendžmenta na Fakultetetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.
To ga je dovelo do četvorogodišnjeg zaposlenja u čuvenoj nemačkoj multinacionalnoj kompaniji SAP u kojoj je radio na poziciji projektnog menadžera.
Vođen iskustvom sa tog posla i velike ljubavi prema psihijatriji odlučuje da to znanje, iskustvo i ljubav integriše u jedno i od tada se kontinuirano edukuje na polju integrativne psihoterapije sa posebnim akcentom na sistemsku porodičnu psihoterapiju pri Evropskoj asocijaciji sistemskih psihoterapeuta.
Pogledajte snimak predavanja
Finansijska pismenost, 24. i 31. januara u 13:30h (online)
Finansijska pismenost u današnjem svetu znači sposobnost razumevanja i efikasnog upravljanja finansijama kako bi se doneli informisani i odgovorni finansijski izbori. Ovo uključuje znanje o osnovnim konceptima poput budžetiranja, štednje, ulaganja, upravljanja dugovima, porezima i kreditima, ali i razumevanje složenijih tema poput inflacije, kamata i diversifikacije imovine.
Predavač: Mihailo Đurđević
Diplomirani je ekonomista i berzanski investitor koji izučava tržište kapitala od 2014. godine.Od 2021. godine je zaposlen u kompaniji Senzal Capital, gde je specijalizovan za makroekonomsku analizu i analizu tržišta kapitala..
Njegov rad se fokusira na pronalaženje načina kako investitori mogu upravljati rizikom u uslovima visoke volatilnosti, a poznat je po svojim tekstovima o izbegavanju uobičajenih grešaka u investiranju. Kroz svoje analize, Đurđević pruža uvid u to kako identifikovati kompanije koje imaju dugoročni potencijal za rast. Na predavanju će se učesnicima pružiti uvid u svet finansijske pismenosti sa konkretnim primerima:
- Zašto i kako upravljati ličnom imovinom
- Formiranje ličnog budžeta
- Zašto je bitno investirati i u šta se sve može investirati
- Koje su prednosti i mane različitih vrsta investicija
- Šta su ETF-ovi I kako izabrati pravi
Fizičko zdravlje: Ishrana, vežbanje i strategije za dugoročno blagostanje, 18. i 25. marta u 14h (online)
Predavanje će obuhvatiti ključne aspekte fizičkog zdravlja kroz holistički pristup. Razgovaraćemo o ulazi ishrane u održavanju zdravlja i kako pravilno koncipirati ishranu prema nutritivnim potrebama. Biće reči o vežbanju i njegovom uticaju na psihofizičko zdravlje, kao i o značaju sna za optimalno funkcionisanje organizma.
Posebnu pažnju posvetićemo prevenciji hroničnih bolesti kroz fizičku aktivnost, kao i strategijama za smanjenje stresa i njegovom uticaju na fizičko zdravlje. Istražićemo ulogu suplementacije, uključujući prednosti i rizike uzimanja dodataka ishrani, poput vitamina i probiotika. Na kraju, osvrnućemo se na važnost hidratacije i njen uticaj na fizičke performanse.
Predavač: Vladimir Ilić
Prof. dr Vladimir Ilić je fiziolog, Doktor nauka iz oblasti humane lokomocije i Član je Evropskog udruženja za kliničku ishranu i metabolizam.
U nameri da pruži alternativu tradicionalnim metodama lečenja koje uključuju prekomernu upotrebu medikamenata kreirao je program koji se dokazao kao učinkovit u lečenju metaboličkih i hormonalnih poremećaja.
Autor je više od 100 naučnih radova među kojima su neki objavljeni u najprestižnijim međunarodnim časopisima iz oblasti medicine, ishrane i sporta, kao što su Nature Medicine, Clinical Nutrition i Scientific Reports.
Sa grupom eminentnih evropskih naučnika učestvovao u razvoju sofisticiranih medicinskih uređaja poput bioničke proteze za nogu i telemetrijskog EKG-a.
Unutrašnja organizacija kao ključ za spoljašnji red: Put ka produktivnosti i balansu, 8. i 15. aprila u 13:30h (online)
Unutrašnji mir i fokus omogućavaju lakšu organizaciju spoljašnjeg sveta, dok nered u mislima često uzrokuje nered u prostoru. Kroz svakodnevne primere poput pretrpanog radnog stola ili automobila, na predavanju se objašnjava kako fizički nered reflektuje unutrašnje stanje.
Predlaže se zadatak zapisivanja misli koje opterećuju i pronalaženje konkretnih rešenja za rasterećenje uma. Organizacija iznutra je ključ za spoljašnji red, a mentalna jasnoća omogućava efikasnije planiranje i produktivnost. Praktikujući jednostavne rutine, možete održati red u domu, autu, kancelariji i vremenu. Dosledne navike i postavljanje granica pomažu u očuvanju balansa između posla i privatnog života. Na kraju, motiviše se uvođenje organizacije kao stila života za postizanje dugoročnih ciljeva i veće sreće
Predavač: Biljana Mijatović
Biljana Mijatović, majka dve predivne devojčice i preduzetnica, po obrazovanju vaspitač, a po opredeljenju grafički dizajner.
Pre pet godina pokrenula je Klub organizovanih žena na Instagramu, brend koji ženama pruža alate za efikasnije planiranje i postizanje ciljeva.
Sa više od pet godina iskustva u kreiranju vizuelnih rešenja, kroz Klub dizajnira planere i kreira edukativne sadržaje koji ženama pomažu da bolje organizuju vreme i usklade svoje obaveze.
Pored posla, uživa u vremenu provedenom u prirodi, dugim šetnjama sa porodicom, eksperimentisanju u kuhinji i čitanju knjiga o ličnom razvoju. Ove aktivnosti je inspirišu i pomažu joj da pronađe ravnotežu i energiju za nove izazove.